Course schedule Columbia, MO day program (OC) Fall Semester 2022 (22FALLS)

From 8/29/2022 to 12/17/2022

Type Course Title Credits Open seats Instructor Day(s) Time Room
No results.
ACCT 278 OCA INTRODUCTORY BUSINESS ANALYTICS 3.00 0 Kenneth Akers TuTh 9:30-10:50AM CT BUH 104
ACCT 278 OCB INTRODUCTORY BUSINESS ANALYTICS 3.00 0 Kenneth Akers TuTh 2:00-3:20PM CT BUH 104
ACCT 280 OCA ACCOUNTING I (FINANCIAL) 3.00 1 STAFF STAFF MWF 11:15-12:10PM CT NEW 132
ACCT 280 OCB ACCOUNTING I (FINANCIAL) 3.00 0 Gina Singleton MWF 12:20-1:15PM CT NEW 134
ACCT 281 OCA ACCOUNTING II (MANAGERIAL) 3.00 4 Gina Singleton MWF 11:15-12:10PM CT NEW 134
ACCT 381 OCA FEDERAL INCOME TAX-INDIVIDUALS 3.00 11 Mary Dorn MWF 2:30-3:25PM CT NEW 133
ACCT 382 OCA INTERMEDIATE ACCOUNTING I 3.00 7 Gina Singleton MWF 9:05-10:00AM CT NEW 134
ACCT 489 OCA AUDITING I 3.00 12 Gina Singleton TuTh 9:30-10:50AM CT NEW 136
AMST 375 OCA SOCIAL MOVEMENTS 3.00 24 Yngve Digernes MWF 9:05-10:00AM CT BRN 101
ANTH 112 OCA GENERAL ANTHROPOLOGY 3.00 0 Aurelien Mauxion MWF 11:15-12:10PM CT DOR 107
ANTH 270 OCA DIVERSITY AND SOCIETY 3.00 6 Ahoo Tabatabai TuTh 9:30-10:50AM CT BRN 100
ARTS 105 OCA ART APPRECIATION 3.00 0 Laura Ursprung Nerling MWF 12:20-1:15PM CT BRN 100
ARTS 111 OCA ART AND IDEAS I 3.00 10 Laura Ursprung Nerling MWF 2:30-3:25PM CT BRN 100
ARTS 120 OCA DRAWING I 3.00 1 Naomi Lear MWF 12:20-2:20PM CT BRN 202
ARTS 130 OCA PAINTING I 3.00 8 Naomi Lear MWF 8:00-10:00AM CT BRN 206
ARTS 140 OCA 2-D DESIGN 3.00 0 Michael Sleadd MWF 2:30-4:30PM CT BRN 209
ARTS 141 OCA 3-DIMENSIONAL DESIGN 3.00 1 David Bedilion MWF 10:10-12:10PM CT BRN 209
ARTS 216 OCA GRAPHIC DESIGN I 3.00 0 Danielle Langdon MWF 12:20-2:20PM CT BRN 201
ARTS 222 OCA DRAWING II 3.00 10 Michael Sleadd MWF 10:10-12:10PM CT BRN 202
ARTS 232 OCA PAINTING II 3.00 4 Naomi Lear TuTh 12:30-3:20PM CT BRN 206
ARTS 250 OCA CREATIVE PHOTOGRAPHY I 3.00 0 Scott McMahon TuTh 8:00-10:50AM CT BRN 202
ARTS 271 OCA CERAMICS I 3.00 0 David Bedilion TuTh 12:30-3:20PM CT BRN 104
ARTS 292 OCA JEWELRY I 3.00 1 Bryan Page TuTh 12:30-3:20PM CT BRN 103
ARTS 300 OCA SPECIAL PROBLEMS 3.00 8 Michael Sleadd F CT ARR
ARTS 300 OCB SPECIAL PROBLEMS 3.00 10 Naomi Lear F CT ARR
ARTS 300 OCC SPECIAL PROBLEMS 3.00 8 David Bedilion F CT ARR
ARTS 300 OCD SPECIAL PROBLEMS 3.00 10 Scott McMahon F CT ARR
ARTS 300 OCE SPECIAL PROBLEMS 3.00 10 Danielle Langdon F CT ARR
ARTS 302 OCA ILLUSTRATION 3.00 6 Michael Sleadd TuTh 12:30-3:20PM CT BRN 202
ARTS 312 OCA 17TH & 18TH-CENTURY ART HIST 3.00 12 Laura Ursprung Nerling MWF 8:00-8:55AM CT BRN 100
ARTS 316 OCA GRAPHIC DESIGN II 3.00 2 Danielle Langdon MWF 2:30-4:30PM CT BRN 201
ARTS 323 OCA DRAWING III 3.00 10 Michael Sleadd MWF 10:10-12:10PM CT BRN 202
ARTS 370 OCA HISTORY OF PHOTOGRAPHY 3.00 0 Scott McMahon MWF 10:10-12:10PM CT BRN 201
ARTS 373 OCA CERAMICS II 3.00 5 David Bedilion TuTh 8:00-10:50AM CT BRN 104
ARTS 374 OCA VIDEO ART 3.00 4 Bryan Page TuTh 8:00-10:50AM CT BRN 201
ARTS 375 OCA CERAMICS III 3.00 5 David Bedilion TuTh 8:00-10:50AM CT BRN 104
ARTS 382 OCA FIBERS 3.00 5 Catherine Armbrust TuTh 8:00-10:50AM CT BRN 209
ARTS 394 OCA JEWELRY II 3.00 1 Bryan Page TuTh 12:30-3:20PM CT BRN 103
ARTS 396 OCA JEWELRY III 3.00 1 Bryan Page TuTh 12:30-3:20PM CT BRN 103
ARTS 399 OCA ART/DESIGN INTERNSHIP 1.00 10 Danielle Langdon F CT ARR
ARTS 400 OCA SPECIAL PROBLEMS II 3.00 10 Michael Sleadd F CT ARR
ARTS 400 OCB SPECIAL PROBLEMS II 3.00 10 Naomi Lear F CT ARR
ARTS 400 OCC SPECIAL PROBLEMS II 3.00 10 David Bedilion F CT ARR
ARTS 400 OCD SPECIAL PROBLEMS II 3.00 10 Scott McMahon F CT ARR
ARTS 400 OCE SPECIAL PROBLEMS II 3.00 10 Danielle Langdon F CT ARR
ARTS 425 OCA DRAWING IV 3.00 10 Michael Sleadd MWF 10:10-12:10PM CT BRN 202
ARTS 465 OCA DRAWING V 3.00 10 Michael Sleadd MWF 10:10-12:10PM CT BRN 202
ARTS 476 OCA CERAMICS IV 3.00 5 David Bedilion TuTh 8:00-10:50AM CT BRN 104
ARTS 480 OCA CERAMICS V 3.00 5 David Bedilion TuTh 8:00-10:50AM CT BRN 104
ARTS 490 OCA CERAMICS VI 3.00 5 David Bedilion TuTh 8:00-10:50AM CT BRN 104
ARTS 496W OCA SENIOR PORTFOLIO 3.00 19 David Bedilion MWF 9:05-10:00AM CT BRN 108
ARTS 498 OCA JEWELRY IV 3.00 1 Bryan Page TuTh 12:30-3:20PM CT BRN 103
ARTS 499 OCA ADVANCED ART/DESIGN INTERNSHIP 1.00 10 Danielle Langdon F CT ARR
ARTS 499 OCB ADVANCED ART/DESIGN INTERNSHIP 1.00 10 Scott McMahon F CT ARR
ARTS 499 OCC ADVANCED ART/DESIGN INTERNSHIP 1.00 10 Michael Sleadd F CT ARR
ASCI 1100 OCA HERITAGE AND VALUES OF THE UNITED STATE S AIR FORCE 2.00 10 STAFF Tu 12:30-1:45PM CT
ASCI 2100 OCA TEAM AND LEADERSHIP FUNDAMENTALS 2.00 10 STAFF Tu 11:00-12:15PM CT
ASCI 3100 OCA LEADING PEOPLE AND EFFECTIVE COMMUNICAT ION 3.00 10 STAFF Th 6:00-7:30PM CT
ASCI 4100 OCA NATIONAL SECURITY/PREP FOR ACTIVE DUTY 3.00 10 STAFF Th 6:00-7:30PM CT
BIOL 105 OCA ESSENTIALS OF SCIENCE 3.00 3 Nao Ishiko-Silveria M 1:25-2:55PM CT BSC 215
WF 1:25-2:20PM CT BSC 227
BIOL 110 OCA PRINCIPLES OF BIOLOGY I 3.00 2 Reza Alaeddini MWF 8:00-8:55AM CT BSC 227
BIOL 110 OCB PRINCIPLES OF BIOLOGY I 3.00 0 Sarah Shawver MWF 10:10-11:05AM CT BSC 227
BIOL 110H OCA PRINCIPLES OF BIOLOGY I HONORS 3.00 22 Tara Martin MWF 9:05-10:00AM CT BUH 103
BIOL 110L OCA PRINCIPLES OF BIOLOGY I LABORATORY 2.00 0 Bradley Scharf Tu 8:00-10:50AM CT BSC 215
BIOL 110L OCB PRINCIPLES OF BIOLOGY I LABORATORY 2.00 0 Reza Alaeddini Tu 12:30-3:20PM CT BSC 215
BIOL 110L OCC PRINCIPLES OF BIOLOGY I LABORATORY 2.00 0 Tara Martin Th 8:00-10:50AM CT BSC 215
BIOL 112 OCA PRINCIPLES OF BIOLOGY II 3.00 28 Sarah Shawver MWF 11:15-12:10PM CT NEW 133
BIOL 112L OCA PRINCIPLES OF BIOLOGY II LABORATORY 2.00 15 Sarah Shawver Th 12:30-3:20PM CT BSC 219
BIOL 115 OCA INTRO TO ENVIRONMENTAL SCIENC E 3.00 0 Bradley Scharf MWF 2:30-3:25PM CT BSC 116
BIOL 224 OCA STATISTICS FOR THE BEHAVIORAL AND NATURAL SCIENCES 3.00 4 Gretchen Hendrickson MWF 9:05-10:00AM CT NEW 132
BIOL 224 OCB STATISTICS FOR THE BEHAVIORAL AND NATURAL SCIENCES 3.00 0 Gretchen Hendrickson MWF 10:10-11:05AM CT NEW 132
BIOL 254 OCA GENETICS 3.00 25 Tara Martin MWF 10:10-11:05AM CT BSC 229
BIOL 254 OCB GENETICS 3.00 20 Kent Strodtman MWF 11:15-12:10PM CT BSC 229
BIOL 254L OCA GENETICS LABORATORY 2.00 6 Tara Martin Tu 8:00-10:50AM CT BSC 121
BIOL 254L OCC GENETICS LABORATORY 2.00 4 Kent Strodtman Th 12:30-3:20PM CT BSC 115
BIOL 301 OCA ICHTHYOLOGY 3.00 15 Peggy Wright MWF 12:20-1:15PM CT BSC 229
BIOL 326 OCA PHYSIOLOGY 3.00 13 Bradley Scharf MWF 10:10-11:05AM CT BRN 100
BIOL 326L OCA PHYSIOLOGY LABORATORY 2.00 11 Bradley Scharf Th 8:00-10:50AM CT BSC 118
BIOL 326L OCB PHYSIOLOGY LABORATORY 2.00 16 Bradley Scharf Th 12:30-3:20PM CT BSC 118
BIOL 343 OCA BOTANY 5.00 18 Sarah Shawver MWF 1:25-2:20PM CT BSC 229
Tu 8:00-10:50AM CT BSC 219
BIOL 391 OCA MOLECULAR BIOLOGY 3.00 19 Tara Martin MWF 12:20-1:15PM CT BSC 227
BIOL 395W OCA RESEARCH DESIGN IN THE SCIENCES 3.00 12 Peggy Wright MWF 9:05-10:00AM CT BSC 116
BIOL 420 OCA BIOCHEMISTRY I 3.00 13 Kent Strodtman MWF 8:00-8:55AM CT BSC 229
BIOL 420L OCA BIOCHEMISTRY LABORATORY 2.00 4 Kent Strodtman Tu 8:00-10:50AM CT BSC 115
BIOL 490 OCA SENIOR SEMINAR 1.00 11 Peggy Wright M 2:30-3:25PM CT BSC 111
CDEV 290 OCA INFANTS AND TODDLERS 3.00 12 Kristina Clevenger MWF 9:05-10:00AM CT STC 316
CHEM 104 OCA FUNDAMENTALS OF CHEMISTRY 3.00 4 Frank Somer MWF 10:10-11:05AM CT BSC 116
CHEM 105 OCA ESSENTIALS OF SCIENCE 3.00 3 Nao Ishiko-Silveria M 1:25-2:55PM CT BSC 215
WF 1:25-2:20PM CT BSC 227
CHEM 109 OCA CHEMISTRY FOR BIOLOGICAL OR HEALTH- RELATED SCIENCES 3.00 24 Michael Lewis MWF 2:30-3:25PM CT BSC 227
W 3:35-4:30PM CT BSC 227
CHEM 110 OCA CHEMISTRY I 3.00 19 Alan James MWF 11:15-12:10PM CT BSC 227
Tu 3:35-4:30PM CT BSC 227
CHEM 110 OCB CHEMISTRY I 3.00 21 Frank Somer MWF 2:30-3:25PM CT BSC 229
W 3:35-4:30PM CT BSC 229
CHEM 111L OCB INTRODUCTORY CHEMISTRY LABORATORY EXPERIENCE 2.00 13 Vincent Blazis Th 8:00-10:50AM CT BSC 220
CHEM 111L OCC INTRODUCTORY CHEMISTRY LABORATORY EXPERIENCE 2.00 5 Vincent Blazis Th 12:30-3:20PM CT BSC 220
CHEM 112 OCA CHEMISTRY II 3.00 27 Brittany Hagenhoff MWF 9:05-10:00AM CT BSC 229
Tu 3:35-4:30PM CT BSC 229
CHEM 112L OCA CHEMISTRY II LABORATORY 2.00 17 Brittany Hagenhoff Tu 12:30-3:20PM CT BSC 220
CHEM 310 OCA ORGANIC CHEMISTRY I 3.00 2 Alan James MWF 9:05-10:00AM CT BSC 227
CHEM 310L OCA ORGANIC CHEMISTRY I LABORATORY 2.00 0 Alan James Tu 8:00-10:50AM CT BSC 216
CHEM 310L OCB ORGANIC CHEMISTRY I LABORATORY 2.00 1 Alan James Tu 12:30-3:20PM CT BSC 216
CHEM 335 OCA QUANTITATIVE ANALYSIS 5.00 10 Brittany Hagenhoff MWF 10:10-11:05AM CT BSC 212
Th 12:30-3:20PM CT BSC 212
CHEM 420 OCA BIOCHEMISTRY I 3.00 13 Kent Strodtman MWF 8:00-8:55AM CT BSC 229
CHEM 420L OCA BIOCHEMISTRY LABORATORY 2.00 4 Kent Strodtman Tu 8:00-10:50AM CT BSC 115
CISS 145 OCA INTRODUCTION TO PYTHON PROGRAMMING 3.00 3 Mohamed Aturban TuTh 12:30-1:50PM CT BUH 104
CISS 201 OCA AGILE SOFTWARE DEVELOPMENT 3.00 9 Youlong Zhuang MWF 10:10-11:05AM CT BUH 104
CISS 202 OCA INTRODUCTION TO DATABASES 3.00 20 Youlong Zhuang MWF 11:15-12:10PM CT BUH 104
CISS 240 OCA INTRODUCTION TO PROGRAMMING 4.00 10 Mohamed Aturban MWF 11:15-12:10PM CT BUH 107
Tu 2:00-2:55PM CT BUH 107
CISS 245 OCA ADVANCED PROGRAMMING 4.00 11 Yihsiang Liow MWF 2:30-3:25PM CT BUH 107
Th 2:00-2:55PM CT BUH 107
CISS 350 OCA ADV. ALGORITHMS & DATA STRUCTU 3.00 12 Yihsiang Liow MWF 11:15-12:10PM CT BUH 103
CISS 362 OCA INTRODUCTION TO AUTOMATA THEORY, LANGUAGES AND COMPUTATION 3.00 16 Yihsiang Liow MWF 9:05-10:00AM CT BUH 100
CISS 365 OCA PROJECT MANAGEMENT 3.00 13 Youlong Zhuang TuTh 2:00-3:20PM CT BUH 103
CISS 375 OCA COMPILER CONSTRUCTION 3.00 18 Mohamed Aturban MWF 2:30-3:25PM CT BUH 102
CISS 399 OCA INFORMATION SYSTEMS INTERNSHIP 1.00 10 Youlong Zhuang F CT ARR
CISS 411 OCA SOFTWARE ARCHITECTURE AND TESTING 3.00 24 Youlong Zhuang MWF 1:25-2:20PM CT BUH 102
CISS 450 OCA ARTIFICIAL INTELLIGENCE 3.00 16 Yihsiang Liow MWF 3:35-4:30PM CT BUH 107
CISS 465 OCA SOFTWARE ENGINEERING 3.00 19 Mohamed Aturban TuTh 3:30-4:50PM CT BUH 107
CISS 491 OCA BUSINESS SOFTWARE DEVELOPMENT 3.00 9 Youlong Zhuang F CT ARR
CISS 494 OCA SENIOR SEMINAR IN COMPUTER SCIENCE 3.00 10 STAFF STAFF F CT ARR
CISS 499 OCA INTERNSHIP 1.00 10 Youlong Zhuang F CT ARR
CISS 499 OCB INTERNSHIP 1.00 9 Yihsiang Liow F CT ARR
CJAD 101 OCA INTRO TO CRIMINAL JUSTICE AD 3.00 8 Joseph Carrier MWF 9:05-10:00AM CT STC 318
CJAD 201 OCA CRIMINAL INVESTIGATION 3.00 5 Joseph Carrier TuTh 9:30-10:50AM CT DOR 205
CJAD 233 OCA TOPICS: MOCK TRIAL 1.00 12 Barry Langford TuTh 3:30-4:50PM CT DOR 205
CJAD 301 OCA CRIMINAL LAW 3.00 9 Barry Langford TuTh 12:30-1:50PM CT BRN 108
CJAD 311 OCA POLICE IN A DEMOCRATIC SOCIETY 3.00 7 Joseph Carrier MWF 10:10-11:05AM CT STC 318
CJAD 315 OCA PRIVATE SECURITY 3.00 10 Barry Langford MWF 2:30-3:25PM CT STC 320
CJAD 320 OCA CULTURAL DIVERSITY IN CRIMINAL JUSTICE 3.00 4 Joseph Carrier MWF 1:25-2:20PM CT STC 301
CJAD 333 OCA TOPICS: MOCK TRIAL 1.00 12 Barry Langford TuTh 3:30-4:50PM CT DOR 205
CJAD 345 OCA ETHICS & MORALITY IN CRIM JUST 3.00 1 Joseph Carrier MWF 12:20-1:15PM CT STC 301
CJAD 390 OCA CRIMINAL JUSTICE PRACTICUM 3.00 15 Barry Langford F CT ARR
CJAD 399 OCA CRIMINAL JUSTICE INTERNSHIP 1.00 10 Barry Langford F CT ARR
CJAD 425 OCA LEGAL RESEARCH AND WRITING 3.00 12 Barry Langford TuTh 9:30-10:50AM CT BRN 101
CJAD 499 OCA ADVANCED CRIMINAL JUSTICE INTERNSHIP 1.00 6 Barry Langford F CT ARR
COLL 133 OCA FOUNDATIONS: DISCOVERING YOUR STORY 3.00 0 Rachel Smith MW 9:05-10:00AM CT DOR 107
COLL 133 OCC FOUNDATIONS: THE ART OF FINDING YOURSEL F AND CREATING THE FUTURE YOU DESIRE 3.00 0 Kimberly Coke MW 11:15-12:10PM CT STC 318
COLL 133 OCD FOUNDATIONS: UNLOCKING YOUR CREATIVE PO TENTIAL 3.00 0 Amy Enderle MW 11:15-12:10PM CT DOR 106
COLL 133 OCE FOUNDATIONS: LEADERSHIP AND LATTES 3.00 0 Kip Kendrick TuTh 9:30-10:25AM CT BRN 107
COLL 133 OCF FOUNDATIONS: HISTORY AND POPULAR CULTUR E 3.00 0 Sarah Lirley MW 2:30-3:25PM CT STC 318
COLL 133 OCG FOUNDATIONS: CONSPIRACY THEORIES AND PO LITICAL MISINFORMATION 3.00 0 Brian Kessel TuTh 12:30-1:25PM CT DOR 106
COLL 133 OCI FOUNDATIONS: LIVING YOUR LIFE WITH PURP OSE 3.00 0 Bryan Sappington MW 12:20-1:15PM CT NEW 135
COLL 133 OCJ FOUNDATIONS: CHOOSE YOUR OWN ADULTHOOD 3.00 0 Stephanie Whitener MW 1:25-2:20PM CT STC 320
COLL 133 OCK FOUNDATIONS: OH, THE PLACES YOU'LL GO 3.00 1 Edward Schumacher TuTh 12:30-1:25PM CT STC 320
COLL 133 OCL FOUNDATIONS: THE POWER OF PLAY: LESSONS FROM GAMES 3.00 1 Lindsay Zeiter TuTh 2:00-2:55PM CT STC 320
COLL 133 OCM FOUNDATIONS: COMPETITIVE SPIRIT: THROUG H THE MAMBA MENTALITY LENS 3.00 0 Jerone Lester MW 12:20-1:15PM CT STC 322
COLL 133 OCN FOUNDATIONS: OH, THE PLACES YOU'LL GO 3.00 12 Edward Schumacher MW 9:05-10:00AM CT STC 322
COLL 133H OCA FOUNDATIONS: CULTIVATING COMPASSION FOR THE SELF AND OTHERS 3.00 7 Kristina Clevenger MW 1:25-2:20PM CT BUH 103
COMM 110 OCA INTRODUCTION TO SPEECH 3.00 0 Amy Enderle TuTh 8:00-9:20AM CT BRN 102
COMM 110 OCB INTRODUCTION TO SPEECH 3.00 0 Amy Enderle TuTh 12:30-1:50PM CT BRN 102
COMM 110 OCC INTRODUCTION TO SPEECH 3.00 0 Amy Darnell MWF 11:15-12:10PM CT BRN 102
COMM 110 OCD INTRODUCTION TO SPEECH 3.00 0 David White MWF 12:20-1:15PM CT BRN 102
COMM 217 OCA FOOD COMMUNICATION 3.00 11 Amy Darnell TuTh 9:30-10:50AM CT DOR 204
COMM 230 OCA INTRODUCTION TO COMMUNICATION THEORY 3.00 4 Amy Enderle MWF 10:10-11:05AM CT STC 316
COMM 231 OCA COMMUNICATION WRITING AND RESEARCH 3.00 11 Amy Darnell MWF 2:30-3:25PM CT STC 316
COMM 313 OCA INTERPERSONAL COMMUNICATION 3.00 3 Amy Enderle MWF 8:00-8:55AM CT STC 316
COMM 344 OCA VISUAL COMMUNICATION AND CULTURE 3.00 5 Amy Darnell TuTh 12:30-1:50PM CT STC 316
COMM 399 OCA COMMUNICATION INTERNSHIP 1.00 10 Amy Darnell F CT ARR
COMM 499 OCA ADVANCED COMMUNICATION WORKSHOP 1.00 10 Amy Darnell F CT ARR
EAPP 100 OCA FOUNDATIONS FOR SUCCESS 2.00 2 STAFF STAFF TuTh 2:00-2:55PM CT STC 316
EAPP 106 OCA WRITTEN COMMUNICATION SKILLS II 6.00 5 Catherine Fulkerson MWF 11:15-12:10PM CT STC 316
TuTh 9:30-10:50AM CT STC 316
EAPP 110 OCA EXPLORING U.S. CULTURE 3.00 6 Yngve Digernes MWF 10:10-11:05AM CT BRN 101
EAPP 201 OCA CROSS-CULTURAL COMMUNICATION PRACTICUM 1.00 3 STAFF STAFF F CT ARR
ECON 293 OCA MACROECONOMICS 3.00 8 Rudy Araujo MWF 2:30-3:25PM CT NEW 137
ECON 294 OCA MICROECONOMICS 3.00 11 Rudy Araujo MWF 12:20-1:15PM CT NEW 133
ECON 395 OCA FINANCIAL MARKETS AND INSTITUTIONS 3.00 15 Mary Dorn MWF 10:10-11:05AM CT NEW 134
EDUC 165 OCA GEOMETRIC REASONING FOR ELEMENTARY AND MIDDLE SCHOOL TEACHERS 3.00 0 Ann Schlemper TuTh 12:30-1:50PM CT DOR 207
EDUC 200 OCA LAW, ETHICS, AND EDUCATION 3.00 8 Edward Schumacher TuTh 9:30-10:50AM CT STC 322
EDUC 220 OCA METHODS OF TEACHING ENGLISH LEARNERS 3.00 6 Stephanie Woods MWF 2:30-3:25PM CT STC 315
EDUC 230 OCA EDUCATIONAL PSYCHOLOGY 3.00 13 Edward Schumacher MWF 11:15-12:10PM CT DOR 207
EDUC 260 OCA THEORIES OF COACHING 3.00 10 STAFF STAFF TuTh 9:30-10:50AM CT STC 318
EDUC 311 OCA CLASSROOM AND BEHAVIOR MANAGEMENT TECHNIQUES 3.00 2 Edward Schumacher MWF 1:25-2:20PM CT STC 315
EDUC 322 OCA EDUCATIONAL MEASUREMENT AND ASSESSMENT 3.00 11 Kristina Clevenger MWF 12:20-1:15PM CT STC 315
EDUC 331 OCA TEACHING OF READING 3.00 3 Sandra Hamar MWF 9:05-11:05AM CT STC 301
EDUC 331 OCB TEACHING OF READING 3.00 8 Sandra Hamar MWF 8:00-10:00AM CT STC 301
EDUC 337W OCA TEACHING LANGUAGE ARTS IN MIDDLE & ELEM 3.00 15 Mary Miller TuTh 9:30-10:50AM CT STC 315
EDUC 338W OCA CONTENT READING AND WRITING 3.00 10 Mary Miller MWF 10:10-11:05AM CT STC 315
EDUC 358 OCA TEACHING MATH IN THE ELEMENTARY SCHOOL 3.00 10 Ann Schlemper MWF 11:15-12:10PM CT STC 315
EDUC 376 OCA ADOLESCENT LITERACY 3.00 12 Mary Miller TuTh 12:30-1:50PM CT STC 315
EDUC 396 OCA CHILD AND ADOLESCENT DEVELOPMENT 3.00 6 Stephanie Woods MWF 10:10-11:05AM CT DOR 106
EDUC 425 OCA UNDERGRADUATE STUDENT TEACHING 12.00 26 Molly Taylor F CT ARR
ENGL 107 OCA PREPARATORY ENGLISH COMPOSITION 3.00 0 Johanna Denzin MWF 9:05-10:00AM CT STC 320
ENGL 107 OCB PREPARATORY ENGLISH COMPOSITION 3.00 0 Johanna Denzin MWF 10:10-11:05AM CT STC 320
ENGL 107 OCC PREPARATORY ENGLISH COMPOSITION 3.00 10 STAFF STAFF MWF 9:05-10:00AM CT DOR 106
ENGL 133W OCA TOPIC: IDENTITY AND CULTURE: WRITING AB OUT SELVES AND CONTEXTS IN LITERATURE 3.00 3 Daniel Campbell MWF 2:30-3:25PM CT STC 322
ENGL 133W OCB TOPIC: IDENTITY AND CULTURE: WRITING AB OUT SELVES AND CONTEXTS IN LITERATURE 3.00 3 John Kenerley MWF 3:35-4:30PM CT STC 322
ENGL 133W OCC TOPIC: THE STORIES WE TELL: WRITING ABO UT NARRATIVES IN SOCIETY 3.00 0 Tyler Corbridge TuTh 9:30-10:50AM CT STC 320
ENGL 133W OCD TOPIC: THE STORIES WE TELL: WRITING ABO UT NARRATIVES IN SOCIETY 3.00 2 Tyler Corbridge TuTh 2:00-3:20PM CT STC 322
ENGL 133W OCE TOPIC: IDENTITY AND CULTURE: WRITING AB OUT SELVES AND CONTEXTS IN LITERATURE 3.00 0 Johanna Denzin TuTh 12:30-1:50PM CT STC 318
ENGL 207W OCA INTRODUCTION TO CREATIVE WRITING I - MULTIGENRE 3.00 0 Tyler Corbridge MWF 11:15-12:10PM CT STC 320
ENGL 207W OCB INTRODUCTION TO CREATIVE WRITING I - MULTIGENRE 3.00 0 Tyler Corbridge MWF 12:20-1:15PM CT STC 318
ENGL 231W OCA BRITISH LITERATURE I 3.00 8 Johanna Denzin MWF 1:25-2:20PM CT STC 318
ENGL 315 OCA INTERMEDIATE CREATIVE WRITING III - POETRY 3.00 9 Peter Monacell MWF 11:15-12:10PM CT STC 322
ENGL 351 OCA READINGS IN SHAKESPEARE 3.00 11 Daniel Campbell TuTh 9:30-10:50AM CT BUH 103
ENGL 370 OCA LITERARY PERIODS: SOUTHERN GOTHIC LITER ATURE 3.00 9 Daniel Campbell TuTh 2:00-3:20PM CT STC 318
ENGL 399 OCA ENGLISH INTERNSHIP 1.00 10 STAFF STAFF F CT ARR
ENGL 425 OCA LITERARY THEORY AND CRITICISM 3.00 12 Peter Monacell MWF 10:10-11:05AM CT STC 322
ENGL 455 OCA DIRECTED STUDY 1.00 6 STAFF STAFF F CT ARR
ENGL 499 OCA ADVANCED ENGLISH INTERNSHIP 1.00 10 STAFF STAFF F CT ARR
ENVS 105 OCA ESSENTIALS OF SCIENCE 3.00 3 Nao Ishiko-Silveria M 1:25-2:55PM CT BSC 215
WF 1:25-2:20PM CT BSC 227
ENVS 115 OCA INTRO TO ENVIRONMENTAL SCIENC 3.00 0 Bradley Scharf MWF 2:30-3:25PM CT BSC 116
ENVS 251 OCA RESOURCE MANAGEMENT 3.00 15 Peggy Wright MWF 11:15-12:10PM CT BSC 116
ENVS 254 OCA GENETICS 3.00 25 Tara Martin MWF 10:10-11:05AM CT BSC 229
ENVS 254 OCB GENETICS 3.00 20 Kent Strodtman MWF 11:15-12:10PM CT BSC 229
ENVS 254L OCA GENETICS LABORATORY 2.00 6 Tara Martin Tu 8:00-10:50AM CT BSC 121
ENVS 254L OCC GENETICS LABORATORY 2.00 4 Kent Strodtman Th 12:30-3:20PM CT BSC 115
ENVS 301 OCA ICHTHYOLOGY 3.00 15 Peggy Wright MWF 12:20-1:15PM CT BSC 229
ENVS 343 OCA BOTANY 5.00 18 Sarah Shawver MWF 1:25-2:20PM CT BSC 229
Tu 8:00-10:50AM CT BSC 219
ENVS 395W OCA RESEARCH DESIGN IN THE SCIENCES 3.00 12 Peggy Wright MWF 9:05-10:00AM CT BSC 116
ENVS 490 OCA SENIOR SEMINAR 1.00 11 Peggy Wright M 2:30-3:25PM CT BSC 111
FINC 350 OCA BUSINESS FINANCE 3.00 0 James Dugdale MWF 1:25-2:20PM CT NEW 137
FINC 350 OCB BUSINESS FINANCE 3.00 12 James Dugdale TuTh 2:00-3:20PM CT NEW 137
FINC 354 OCA INVESTMENTS 3.00 6 Mary Dorn TuTh 12:30-1:50PM CT NEW 137
FINC 395 OCA FINANCIAL MARKETS AND INSTITUTIONS 3.00 15 Mary Dorn MWF 10:10-11:05AM CT NEW 134
FRSC 210 OCA INTRODUCTION TO FORENSIC SCIENCE 3.00 8 Reza Alaeddini MWF 10:10-11:05AM CT BSC 111
FRSC 327 OCA FINGERPRINT EVIDENCE 3.00 13 Allison Whitler MW 3:35-4:55PM CT BSC 111
FRSC 430 OCA PHYSICAL AND CHEMICAL METHODS IN FRSC 3.00 10 Reza Alaeddini MWF 9:05-10:00AM CT BSC 111
FRSC 430L OCA PHYSICAL AND CHEMICAL METHODS LAB 2.00 10 William Randle Tu 2:00-4:50PM CT BSC 121
GEOG 101 OCA INTRODUCTION TO GEOGRAPHY 3.00 1 Aurelien Mauxion MWF 12:20-1:15PM CT NEW 132
GEOG 251 OCA RESOURCE MANAGEMENT 3.00 15 Peggy Wright MWF 11:15-12:10PM CT BSC 116
HIST 111 OCA WORLD HISTORY TO 1500 3.00 20 David Karr TuTh 2:00-3:20PM CT DOR 107
HIST 112 OCA MAKING THE MODERN WORLD 3.00 5 Brad Lookingbill TuTh 9:30-10:50AM CT DOR 107
HIST 121 OCA AMERICAN HISTORY TO 1877 3.00 1 Brad Lookingbill MWF 9:05-10:00AM CT BRN 102
HIST 121 OCB AMERICAN HISTORY TO 1877 3.00 3 Brad Lookingbill MWF 10:10-11:05AM CT BRN 102
HIST 122 OCA AMERICAN HISTORY SINCE 1877 3.00 19 Sarah Lirley TuTh 8:00-9:20AM CT BUH 102
HIST 122 OCB AMERICAN HISTORY SINCE 1877 3.00 4 Sarah Lirley TuTh 12:30-1:50PM CT DOR 105
HIST 294 OCA INTRODUCTION TO THE HISTORIAN'S CRAFT 3.00 9 David Karr TuTh 9:30-10:50AM CT STC 301
HIST 358W OCA THE MAKING OF MODERN BRITAIN 3.00 10 David Karr MWF 12:20-1:15PM CT STC 316
HIST 360W OCA THE HISTORY OF IMMIGRATION IN THE UNIT ED STATES 3.00 11 Sarah Lirley MWF 9:05-10:00AM CT DOR 204
HIST 370W OCA AMERICAN MILITARY HISTORY 3.00 7 Brad Lookingbill MWF 1:25-2:20PM CT STC 316
HIST 399 OCA HISTORY INTERNSHIP 1.00 10 David Karr F CT ARR
HIST 499 OCA ADVANCED HISTORY INTERNSHIP 1.00 10 David Karr F CT ARR
HUMS 105 OCA INTRODUCTION TO HUMAN SERVICES 3.00 14 Michael Perkins MWF 10:10-11:05AM CT NEW 135
HUMS 300W OCA EXPLORING RESEARCH 3.00 9 Michael Perkins MWF 11:15-12:10PM CT STC 301
HUMS 335 OCA WORKING WITH GROUPS 3.00 11 Michael Perkins TuTh 12:30-1:50PM CT NEW 136
HUMS 375 OCA DISABILITIES 3.00 17 Ahoo Tabatabai MWF 12:20-1:15PM CT DOR 105
HUMS 380 OCA ADDICTION 3.00 13 Michael Perkins MWF 2:30-3:25PM CT NEW 136
MATH 104 OCA BEGINNING ALGEBRA 3.00 0 John Rozean MWF 1:25-2:20PM CT DOR 207
MATH 104 OCB BEGINNING ALGEBRA 3.00 1 Maher Jaafari TuTh 2:00-3:20PM CT NEW 132
MATH 106 OCA INTERMEDIATE ALGEBRA 3.00 17 Robert Rowe MWF 2:30-3:25PM CT DOR 207
MATH 110 OCA QUANTITATIVE REASONING 3.00 N/A Ann Schlemper TuTh 2:00-3:20PM CT NEW 133
MATH 150 OCA COLLEGE ALGEBRA 3.00 1 Ann Schlemper MWF 1:25-2:20PM CT DOR 105
MATH 165 OCA GEOMETRIC REASONING FOR ELEMENTARY AND MIDDLE SCHOOL TEACHERS 3.00 0 Ann Schlemper TuTh 12:30-1:50PM CT DOR 207
MATH 180 OCA PRECALCULUS 3.00 5 Maher Jaafari MWF 10:10-11:05AM CT DOR 206
MATH 201 OCA CALCULUS AND ANALYTIC GEOM I 5.00 8 Kenneth Felts MWF 9:05-10:40AM CT DOR 105
MATH 222 OCA CALCULUS & ANALYTIC GEOM II 5.00 19 Kenneth Felts MWF 12:20-1:55PM CT DOR 106
MATH 225 OCA DISCRETE MATHEMATICS I 3.00 9 John Rozean MWF 9:05-10:00AM CT DOR 206
MATH 250 OCA STATISTICS I 3.00 3 Robert Rowe TuTh 12:30-1:50PM CT DOR 107
MATH 300 OCA MULTIVARIATE CALCULUS 3.00 14 Kenneth Felts TuTh 9:30-10:50AM CT DOR 206
MATH 362 OCA INTRODUCTION TO AUTOMATA THEORY, LANGUAGES AND COMPUTATION 3.00 16 Yihsiang Liow MWF 9:05-10:00AM CT BUH 100
MATH 493 OCA SENIOR SEMINAR IN MATH FOR TEACHERS 3.00 10 Ann Schlemper F CT ARR
MATH 494 OCA SENIOR SEMINAR IN MATHEMATICS 3.00 16 Suzanne Tourville TuTh 8:00-9:20AM CT DOR 205
MGMT 150 OCA INTRODUCTION TO BUSINESS 3.00 8 Bryan Sappington TuTh 2:00-3:20PM CT NEW 136
MGMT 230 OCA PRINCIPLES OF MANAGEMENT 3.00 0 Kennedy Amofa MWF 1:25-2:20PM CT NEW 132
MGMT 230 OCB PRINCIPLES OF MANAGEMENT 3.00 1 Kennedy Amofa TuTh 12:30-1:50PM CT NEW 133
MGMT 254W OCA BUSINESS COMMUNICATION 3.00 0 Bryan Sappington TuTh 12:30-1:50PM CT NEW 134
MGMT 254W OCB BUSINESS COMMUNICATION 3.00 0 Bryan Sappington MWF 9:05-10:00AM CT NEW 137
MGMT 261 OCA INTRODUCTION TO HUMAN RESOURCE MANAGEMENT 3.00 8 Norlida Mohd Noor TuTh 8:00-9:20AM CT NEW 133
MGMT 265 OCA BUSINESS LAW I 3.00 5 Barry Langford MWF 10:10-11:05AM CT NEW 133
MGMT 265 OCB BUSINESS LAW I 3.00 13 Barry Langford TuTh 2:00-3:20PM CT NEW 134
MGMT 278 OCA INTRODUCTORY BUSINESS ANALYTICS 3.00 0 Kenneth Akers TuTh 9:30-10:50AM CT BUH 104
MGMT 278 OCB INTRODUCTORY BUSINESS ANALYTICS 3.00 0 Kenneth Akers TuTh 2:00-3:20PM CT BUH 104
MGMT 338 OCA INTERNATIONAL BUSINESS 3.00 10 Kennedy Amofa MWF 8:00-8:55AM CT NEW 132
MGMT 338 OCB INTERNATIONAL BUSINESS 3.00 4 Kennedy Amofa TuTh 8:00-9:20AM CT NEW 136
MGMT 339 OCA DIVERSITY IN ORGANIZATIONS 3.00 0 Norlida Mohd Noor MWF 10:10-11:05AM CT NEW 137
MGMT 341 OCA INTRO TO ENTREPRENEURSHIP 3.00 15 Rebecca Gordon-Bocklage TuTh 9:30-10:50AM CT NEW 137
MGMT 368W OCA BUSINESS ETHICS 3.00 N/A Kenneth Akers MWF 8:00-8:55AM CT NEW 137
MGMT 385 OCA BUSINESS PROJECT MANAGEMENT 3.00 15 Jason Hunnicutt TuTh 12:30-1:50PM CT BSC 227
MGMT 393 OCA BUSINESS INFORMATION SYSTEMS 3.00 N/A Kenneth Akers MWF 9:05-10:00AM CT NEW 133
MGMT 479 OCA STRATEGIC MANAGEMENT 3.00 5 Kennedy Amofa MWF 12:20-1:15PM CT NEW 137
MKTG 210 OCA PRINCIPLES OF MARKETING 3.00 2 Robert Hohenstein MWF 8:00-8:55AM CT NEW 133
MKTG 210 OCB PRINCIPLES OF MARKETING 3.00 2 Rebecca Gordon-Bocklage MWF 1:25-2:20PM CT NEW 133
MKTG 331 OCA CONSUMER BEHAVIOR 3.00 10 Robert Hohenstein TuTh 8:00-9:20AM CT NEW 137
MKTG 360 OCA DIGITAL MARKETING 3.00 3 Catherine Fulkerson TuTh 12:30-1:50PM CT NEW 135
MKTG 480 OCA SPORTS AND EVENT MARKETING 3.00 13 Robert Hohenstein TuTh 9:30-10:50AM CT NEW 134
MSCI 1100 OCA FOUNDATIONS OF OFFICERSHIP 1.00 9 STAFF Tu 2:00-2:50PM CT
MSCI 1100 OCB FOUNDATIONS OF OFFICERSHIP 1.00 10 STAFF Th 2:00-2:50PM CT
MSCI 1110 OCA INTRODUCTORY MILITARY SCIENCE LAB I 1.00 9 STAFF Th 3:30-5:20PM CT
MSCI 2200 OCA INDIVIDUAL LEADERSHIP STUDIES 2.00 10 STAFF TuTh 10:00-10:50AM CT
MSCI 2200 OCB INDIVIDUAL LEADERSHIP STUDIES 2.00 10 STAFF TuTh 2:00-2:50PM CT
MSCI 2210 OCA INTERMEDIATE MILITARY SCIENCE LAB I 1.00 9 STAFF Th 3:30-5:20PM CT
MSCI 3163 OCA U.S. MILITARY HISTORY IN THE WESTERN TRADITION 3.00 10 STAFF TuTh 11:00-12:15PM CT
MSCI 3230 OCA LEADERSHIP AND PROBLEM SOLVING 3.00 9 STAFF F CT ARR
MSCI 3240 OCA LEADERSHIP AND ETHICS 3.00 10 STAFF Th 3:30-5:20PM CT
TuTh 9:30-10:45AM CT
MSCI 3240 OCB LEADERSHIP AND ETHICS 3.00 10 STAFF Th 3:30-5:20PM CT
TuTh 12:30-1:45PM CT
MSCI 3250W OCA LEADERSHIP AND MANAGEMENT 3.00 10 STAFF M 10:00-10:50AM CT
Th 3:30-5:20PM CT
TuTh 11:00-11:50AM CT
MSCI 3250W OCB LEADERSHIP AND MANAGEMENT 3.00 10 STAFF M 10:00-10:50AM CT
Th 3:30-5:20PM CT
TuTh 1:00-1:50PM CT
MSCI 3270 OCA ADVANCED TRANSITION TO LIEUTENANT I 3.00 20 STAFF F CT ARR
MUSI 101 OCA MUSIC SEMINAR 0.00 23 STAFF STAFF F 3:35-5:00PM CT PRAC 105
MUSI 120 OCA MUSIC AND THE HUMAN EXPERIENCE 3.00 1 STAFF STAFF MWF 10:10-11:05AM CT BRN 106
MUSI 160 OCA JANE FROMAN SINGERS 1.00 11 STAFF STAFF MW 3:35-4:50PM CT PRAC 105
MUSI 171 OCA APPLIED LESSONS I - PIANO FOR THE NON-M USIC MAJOR 1.00 7 Judith Shaw F CT ARR
MUSI 179 OCA APPLIED LESSONS I - PIANO 1.00 9 Judith Shaw F CT ARR
MUSI 180 OCA CHAMBER CHOIR 1.00 14 STAFF STAFF TuTh 3:30-4:50PM CT PRAC 105
MUSI 181 OCA APPLIED LESSONS I: VOICE 1.00 10 STAFF STAFF F CT ARR
MUSI 181 OCB APPLIED LESSONS I: VOICE 1.00 9 STAFF STAFF F CT ARR
MUSI 185 OCA APPLIED LESSONS I: VOICE FOR NON-MUSIC MAJORS 1.00 4 STAFF STAFF F CT ARR
MUSI 185 OCB APPLIED LESSONS I: VOICE FOR NON-MUSIC MAJORS 1.00 5 STAFF STAFF F CT ARR
MUSI 220W OCA EXPLORING THE MUSIC OF WORLD CULTURE 3.00 23 STAFF STAFF TuTh 12:30-1:50PM CT BRN 106
MUSI 279 OCA APPLIED LESSONS II - PIANO 1.00 10 Judith Shaw F CT ARR
MUSI 280 OCA APPLIED LESSONS II: VOICE FOR NON-MUSIC MAJORS 1.00 5 STAFF STAFF F CT ARR
MUSI 280 OCB APPLIED LESSONS II: VOICE FOR NON-MUSIC MAJORS 1.00 5 STAFF STAFF F CT ARR
MUSI 282 OCA APPLIED LESSONS II: VOICE 1.00 10 STAFF STAFF F CT ARR
MUSI 282 OCB APPLIED LESSONS II: VOICE 1.00 10 STAFF STAFF F CT ARR
MUSI 338 OCA MUSIC THEORY III 3.00 9 Erica Manzo MWF 11:15-12:10PM CT BRN 109
MUSI 339 OCA AURAL SKILLS III 1.00 10 Erica Manzo MWF 1:25-2:20PM CT BRN 109
MUSI 360 OCA JANE FROMAN SINGERS 1.00 11 STAFF STAFF MW 3:35-4:50PM CT PRAC 105
MUSI 379 OCA APPLIED LESSONS III - PIANO 1.00 10 Judith Shaw F CT ARR
MUSI 380 OCA CHAMBER CHOIR 1.00 14 STAFF STAFF TuTh 3:30-4:50PM CT PRAC 105
MUSI 384 OCA APPLIED LESSONS III: VOICE 1.00 10 STAFF STAFF F CT ARR
MUSI 384 OCB APPLIED LESSONS III: VOICE 1.00 10 STAFF STAFF F CT ARR
MUSI 400 OCA RECITAL 1.00 10 STAFF STAFF F CT ARR
MUSI 400 OCB RECITAL 1.00 10 STAFF STAFF F CT ARR
MUSI 479 OCA APPLIED LESSONS IV - PIANO 1.00 10 Judith Shaw F CT ARR
MUSI 484 OCA APPLIED LESSONS IV: VOICE 1.00 10 STAFF STAFF F CT ARR
MUSI 484 OCB APPLIED LESSONS IV: VOICE 1.00 10 STAFF STAFF F CT ARR
MUSI 490 OCA RECITAL 1.00 10 STAFF STAFF F CT ARR
MUSI 490 OCB RECITAL 1.00 10 STAFF STAFF F CT ARR
NSCI 1100 OCA INTRODUCTION TO NAVAL SCIENCE 3.00 10 STAFF Th 3:30-5:30PM CT
TuTh 2:00-3:15PM CT
NSCI 2110 OCA NAVAL SHIPS SYSTEMS I 3.00 10 STAFF Th 3:30-5:30PM CT
TuTh 8:00-9:15AM CT
NSCI 3140 OCA LEADERSHIP AND MANAGEMENT 3.00 20 STAFF Th 3:30-5:30PM CT
TuTh 11:00-12:15PM CT
NSCI 3220 OCA NAVAL OPERATIONS 3.00 10 STAFF Th 3:30-5:30PM CT
TuTh 9:30-10:45AM CT
NURS 208 OCA NURSING FUNDAMENTALS 6.00 4 Heidi Monroe MWF 9:05-10:00AM CT BSC 133
TuTh 8:00-10:50AM CT BSC 140
NURS 208 OCB NURSING FUNDAMENTALS 6.00 6 Heidi Monroe MWF 9:05-10:00AM CT BSC 133
TuTh 12:30-3:20PM CT BSC 140
NURS 211 OCA MENTAL HEALTH NURSING 3.00 4 Heidi Monroe MWF 11:15-12:10PM CT BSC 131
NURS 300 OCA FOUNDATIONS OF PROFESSIONAL NURSING 6.00 0 Roxanne Gifford MW 1:00-4:00PM CT BSC 140
MWF 9:05-10:00AM CT BSC 131
NURS 300 OCB FOUNDATIONS OF PROFESSIONAL NURSING 6.00 6 Roxanne Gifford MW 4:00-7:00PM CT BSC 140
MWF 9:05-10:00AM CT BSC 131
NURS 302 OCA MEDICAL SURGICAL NURSING II 6.00 3 Clayton Clark MWF 10:10-11:05AM CT BSC 131
Th 6:30-3:00PM CT BHC CLINICAL
Th 9:00-3:00PM CT BSC 140
NURS 302 OCB MEDICAL SURGICAL NURSING II 6.00 0 Clayton Clark MWF 10:10-11:05AM CT BSC 131
Th 6:30-3:00PM CT MUHC CLINICAL
Th 9:00-3:00PM CT BSC 140
NURS 302 OCC MEDICAL SURGICAL NURSING II 6.00 0 Clayton Clark MWF 10:10-11:05AM CT BSC 131
Th 6:30-3:00PM CT MUHC CLINICAL
Th 9:00-3:00PM CT BSC 140
NURS 303 OCA WOMEN'S AND INFANTS' HEALTH 5.00 0 Roxanne Gifford MWF 11:15-12:10PM CT BSC 133
Tu 6:30-3:00PM CT WCHC CLINICAL
Tu 9:00-4:00PM CT FED 217
NURS 303 OCB WOMEN'S AND INFANTS' HEALTH 5.00 2 Roxanne Gifford MWF 11:15-12:10PM CT BSC 133
Tu 6:30-3:00PM CT BHC CLINICAL
Tu 9:00-4:00PM CT FED 217
NURS 303 OCC WOMEN'S AND INFANTS' HEALTH 5.00 2 Roxanne Gifford MWF 11:15-12:10PM CT BSC 133
Tu 3:00-11:00PM CT WCHC CLINICAL
Tu 9:00-4:00PM CT FED 217
NURS 310 OCA PROFESSIONAL NURSING PRACTICE 3.00 4 Kathy Roseland MWF 10:10-11:05AM CT BSC 133
NURS 312 OCA PRINCIPLES OF HUMAN NUTRITION 3.00 9 Kathy Roseland TuTh 9:30-10:50AM CT BSC 131
NURS 491 OCA NCLEX-RN REVIEW 1.00 7 Theresa Veit M 12:00-12:55PM CT FED 218
Tu 12:00-12:55PM CT FED 218
PADM 395 OCA POLITICAL SCIENCE AND PUBLIC ADMINISTRATION RESEARCH METHODS 3.00 14 Brian Kessel TuTh 9:30-10:50AM CT NEW 135
PHED 120 OCA ADVANCED STRENGTH AND CONDITIONING 2.00 9 Spenser Scopel TuTh 8:00-9:20AM CT STC 316
PHED 140 OCA FIRST AID AND CPR 2.00 12 Jon Barfknecht MW 9:05-10:00AM CT DOR 205
PHED 150 OCA BASIC CARE & PREVENTION OF INJURY 2.00 11 Jon Barfknecht MWF 10:10-11:05AM CT DOR 205
PHIL 101 OCA INTRODUCTION TO PHILOSOPHY 3.00 7 Carmen Price MWF 12:20-1:15PM CT NEW 136
PHIL 210 OCA LOGIC AND CRITICAL THINKING 3.00 15 Carmen Price MWF 2:30-3:25PM CT NEW 135
PHIL 330 OCA ETHICS 3.00 23 Mark Price MWF 3:35-4:30PM CT DOR 107
PHIL 330 OCB ETHICS 3.00 14 Mark Price TuTh 2:00-3:20PM CT DOR 106
PHIL 333 OCA TOPICS: PHILOSOPHY OF LOVE 3.00 13 Mark Price MWF 1:25-2:20PM CT DOR 107
PHIL 401 OCA SIGNIFICANT PHILOSOPHERS 3.00 19 Mark Price Th 3:30-6:20PM CT DOR 106
PHIL 490 OCA THEMATIC SEMINAR IN PHILOSOPHY 3.00 10 Carmen Price F CT ARR
PHYS 111 OCA COLLEGE PHYSICS I 3.00 0 Frank Somer MWF 12:20-1:15PM CT BSC 116
Th 3:35-4:30PM CT BSC 116
PHYS 111L OCA PHYSICS I LABORATORY 2.00 1 Frank Somer Tu 12:30-3:20PM CT BSC 116
POSC 111 OCA AMERICAN NATIONAL GOVERNMENT 3.00 4 Terry Smith MWF 11:15-12:10PM CT BRN 100
POSC 233 OCA TOPICS: MOCK TRIAL 1.00 12 Barry Langford TuTh 3:30-4:50PM CT DOR 205
POSC 333 OCA TOPICS: MOCK TRIAL 1.00 12 Barry Langford TuTh 3:30-4:50PM CT DOR 205
POSC 333 OCB POLITICAL PSYCHOLOGY 3.00 5 Brian Kessel MWF 2:30-3:25PM CT STC 301
POSC 353 OCA ASIAN POLITICS 3.00 8 Brian Kessel MWF 10:10-11:05AM CT NEW 136
POSC 361 OCA AMERICAN POLITICAL PARTIES 3.00 8 Terry Smith TuTh 12:30-1:50PM CT DOR 204
POSC 395 OCA POLITICAL SCIENCE AND PUBLIC ADMINISTRATION RESEARCH METHODS 3.00 14 Brian Kessel TuTh 9:30-10:50AM CT NEW 135
POSC 399 OCA POLITICAL SCIENCE INTERNSHIP 1.00 10 Terry Smith F CT ARR
POSC 499 OCA ADVANCED POLITICAL SCIENCE INTERNSHIP 1.00 10 Terry Smith F CT ARR
PSYC 101 OCA GENERAL PSYCHOLOGY 3.00 0 Jonathan Oxford MWF 9:05-10:00AM CT BRN 100
PSYC 101 OCB GENERAL PSYCHOLOGY 3.00 0 Blake Nielsen TuTh 9:30-10:50AM CT BSC 227
PSYC 220 OCA COGNITIVE PSYCHOLOGY 3.00 13 Jonathan Oxford TuTh 9:30-10:50AM CT DOR 106
PSYC 224 OCA STATISTICS FOR THE BEHAVIORAL AND NATURAL SCIENCES 3.00 4 Gretchen Hendrickson MWF 9:05-10:00AM CT NEW 132
PSYC 224 OCB STATISTICS FOR THE BEHAVIORAL AND NATURAL SCIENCES 3.00 0 Gretchen Hendrickson MWF 10:10-11:05AM CT NEW 132
PSYC 225 OCA QUANTITATIVE RESEARCH METHODS 3.00 8 Blake Nielsen MWF 12:20-1:15PM CT STC 320
PSYC 230 OCA EDUCATIONAL PSYCHOLOGY 3.00 13 Edward Schumacher MWF 11:15-12:10PM CT DOR 207
PSYC 270 OCA PSYCHOLOGY OF EMOTION 3.00 4 Jonathan Oxford TuTh 2:00-3:20PM CT DOR 206
PSYC 275W OCA INTRODUCTION TO SOCIAL SCIENCE WRITING 3.00 0 Ahoo Tabatabai MWF 11:15-12:10PM CT DOR 105
PSYC 330 OCA LIFESPAN DEVELOPMENTAL PSYCHOLOGY 3.00 8 Jonathan Oxford MWF 1:25-2:20PM CT NEW 135
PSYC 333 OCA POLITICAL PSYCHOLOGY 3.00 5 Brian Kessel MWF 2:30-3:25PM CT STC 301
PSYC 336 OCA INDUSTRIAL/ORGANIZATIONAL PSYCHOLOGY 3.00 19 Gretchen Hendrickson TuTh 8:00-9:20AM CT NEW 132
PSYC 355 OCA DIRECTED STUDY 1.00 6 STAFF STAFF F CT ARR
PSYC 381 OCA HISTORY & SYSTEMS OF PSYCHOLOGY 3.00 16 Gretchen Hendrickson TuTh 12:30-1:50PM CT NEW 132
PSYC 385 OCA HUMAN SEXUALITY 3.00 10 Ahoo Tabatabai MWF 10:10-11:05AM CT DOR 207
PSYC 396 OCA CHILD AND ADOLESCENT DEVELOPMENT 3.00 6 Stephanie Woods MWF 10:10-11:05AM CT DOR 106
PSYC 455 OCA DIRECTED STUDY 1.00 10 STAFF STAFF F CT ARR
PSYC 499 OCA ADVANCED PSYCHOLOGY INTERNSHIP 1.00 5 Blake Nielsen F CT ARR
SOCI 111 OCA GENERAL SOCIOLOGY 3.00 18 Yngve Digernes MWF 8:00-8:55AM CT BRN 101
SOCI 112 OCA GENERAL ANTHROPOLOGY 3.00 0 Aurelien Mauxion MWF 11:15-12:10PM CT DOR 107
SOCI 224 OCA STATISTICS FOR THE BEHAVIORAL AND *STATISTICS FOR THE BEHAVIORAL AND NATURAL SCIENCES 3.00 4 Gretchen Hendrickson MWF 9:05-10:00AM CT NEW 132
SOCI 224 OCB STATISTICS FOR THE BEHAVIORAL AND *STATISTICS FOR THE BEHAVIORAL AND NATURAL SCIENCES 3.00 1 Gretchen Hendrickson MWF 10:10-11:05AM CT NEW 132
SOCI 225 OCA QUANTITATIVE RESEARCH METHODS 3.00 8 Blake Nielsen MWF 12:20-1:15PM CT STC 320
SOCI 270 OCA DIVERSITY AND SOCIETY 3.00 6 Ahoo Tabatabai TuTh 9:30-10:50AM CT BRN 100
SOCI 275W OCA INTRODUCTION TO SOCIAL SCIENCE WRITING 3.00 N/A Ahoo Tabatabai MWF 11:15-12:10PM CT DOR 105
SOCI 321 OCA CRIMINOLOGY 3.00 28 Yngve Digernes MWF 11:15-12:10PM CT BRN 101
SOCI 375 OCA SOCIAL MOVEMENTS 3.00 24 Yngve Digernes MWF 9:05-10:00AM CT BRN 101
SOCI 385 OCA HUMAN SEXUALITY 3.00 10 Ahoo Tabatabai MWF 10:10-11:05AM CT DOR 207
SPAN 101 OCA ELEMENTARY SPANISH I 3.00 14 STAFF STAFF TuTh 2:00-3:20PM CT NEW 135
SPAN 101 OCB ELEMENTARY SPANISH I 3.00 10 STAFF STAFF MWF 2:30-3:25PM CT DOR 204

Last updated 8/17/2022 @ 1:35 AM. For real-time information, sign into the Self-Service Course Catalog to search for classes. Check your local office for registration dates. Syllabi listed (where applicable) are section-specific. Sign into the Master Syllabus Search page to search for master syllabi.

Legend

  • Cross-listed course Cross-listed course: Multiple departments offer the same course.
  • In-seat In-seat: The course meets in-person on a regular schedule for the required credit hour contact time. The course may meet in a classroom on campus or at an alternative approved physical meeting location. The course may incorporate technology to support in-person instruction.
  • On-site virtual classroom On-site virtual classroom: The course meets online synchronously at specific times on a regular schedule for the required credit hour contact time in an on-site classroom. A student may have minimal in-person activities such as orientations or proctored exams.
  • Virtual classroom Virtual classroom: The course meets online synchronously at specific times on a regular schedule for the required credit hour contact time. A student may have minimal in-person activities such as orientations or proctored exams.
  • Web-enhanced course Web-enhanced course: The course meets in-person with a minimum of 32 contact hours (in-seat or on-site virtual classroom) on a regular schedule and is supplemented with formal, monitored online instructional activities that equals the required credit hour contact time.
  • ARR - To be arranged
  • TBA - To be announced